Sylwetki twórców – Pierre Bourdon

     W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć sylwetkę jednego z największych francuskich perfumiarzy. Choć od 2007 roku Pierre Bourdon jest już oficjalnie na emeryturze, to wpływ jaki wywarł na świat perfum nigdy nie zostanie zapomniany. Dzieła takie jak stworzony dla Yves Saint-Laurent Kouros czy Davidoff – Cool Water na zawsze weszły do kanonu męskich klasyków. A przecież to nie jedyne świetne zapachy w jego bogatym portfolio. Na Agar i Piżmo miałem już przyjemność recenzować powstały dla Frédéric’a Malle, w ramach jego Editions de Parfums, French Lover. W nadchodzących miesiącach będę chciał także bliżej zapoznać się z Joop! – Nightflight. Tymczasem zapraszam jednak na spotkanie z człowiekiem, który stoi za tymi wszystkimi zapachami. Przedstawiam jedynego ucznia Edmond’a Roudnitski - Pierre’a Bourdon’a!

Pierre Bourdon

     Bohater dzisiejszego wpis urodził się 9 marca 1946 roku w Paryżu. Jego początkowy życiorys nie wskazywał jednak wcale na to, że zostanie on perfumiarzem. Bourdon ukończył bowiem paryski Instytut Nauk Politycznych! W tym okresie w jego karierze nastąpił jednak drastyczny zwrot i w 1971 roku młody Francuz rozpoczął naukę w Roure Bertrand Dupont (obecnie Givaudan) – jednej z największych firm zajmujących się produkcją i obróbką surowców do wyrobu perfum (a także innych substancji aromatycznych). I to właśnie tam los zetknął go z Edmond’em Roudnitską. Twórca Eau Sauvage szybko stał się dla Bourdon’a nie tylko mentorem, ale i przyjacielem. Jego wpływ na dzieła Francuza jest nie do przecenienia. Po pięciu latach spędzonych w Grasse nasz bohater zatęsknił jednak za Paryżem i przeniósł się do tamtejszego oddziału Roure, gdzie pracował głównie przy produkcji artykułów do higieny (mydeł, szamponów, balsamów itp.). Z czasem skupił się jednak bardziej na komponowaniu perfum. To właśnie z lat 80’ XX wieku wywodzą się jego dwa największe dzieła, wspomniane już Kouros (1981) i Cool Water (1988). A także cieszący się sporą popularnością wśród pań Jil Sander – Sun (1989). Dodatkowo, w 1982 Bourdon roku został jednym ze współzałożycieli europejskiej filii Takasago – japońskiego giganta specjalizującego się w produkcji substancji smakowych i zapachowych. Natomiast już w latach 90’ związał się z Quest, gdzie przyjął stanowisko dyrektora paryskiego biura Zasobów Twórczych. To również w tym okresie poznał on Frédéric’a Malle. Szybko okazało się, że ich spojrzenie na proces powstawania perfum jest bardzo zbliżone. Obu mężczyzn łączy zresztą jeszcze jeden detal – w swojej karierze zawodowej ich ojcowie silnie związani byli z domem mody Dior (René Bourdon był tam nawet dyrektorem wykonawczym). Kiedy Malle rozpoczął prace nad swoją unikatową Editions de Parfums, to właśnie Bourdon’owi powierzył skomponowanie pierwszego zapachu w kolekcji. I tak powstał Iris Poudre (2000). W kilka lat później dołączył zaś do niego French Lover (2007). Niemniej jeszcze w latach 90’ światło dzienne ujrzało kilka innych perfum, które ugruntowały pozycję Francuza w branży. Do tej grupy zaliczyć można między innymi Joop! – Nightflight, wydany początkowo pod szyldem Shiseido, obecnie zaś stanowiący cześć kolekcji Serge’a Lutens’a - Feminite du Bois czy Dolce Vita od Dior’a. Swoją bogatą karierę Pierre Bourdon oficjalnie zakończył w 2007 roku. Trzeba zwrócić jednak uwagę na fakt, że już po tej dacie stworzył on jeszcze własną markę perfum, zwaną po prostu Pierre Bourdon. W jej ramach wciąż pozostaje twórczo płodny.

     Wspominałem już, że na styl tworzonych przez bohatera dzisiejszego wpisu perfum duży wpływ miał Edmond Roudnitska. To jemu zawdzięcza on swoje rygorystyczne podejście do procesu twórczego. Natomiast główną inspiracją przy komponowaniu nowych zapachów jest dla niego natura. Francuz stara się jednak nie tylko kopiować występujące w naturalnym świecie aromaty, ale i je ulepszać! Jak sam twierdzi daje mu to poczucie niemal boskiej mocy. Do jednych z jego ulubionych należą zaś nuty przyprawowe. Ten temat odnaleźć można choćby w Route des Épices z kolekcji Pierre Bourdon. Francuz uważa również, że duży wpływ na styl pracy perfumiarzy ma lokalna kultura, w której się oni wychowywali. To ona definiuje granice, w ramach których się poruszają. Z innych ciekawostek chciałbym jeszcze przytoczyć fragment pewnego wywiadu. Zapytany o to, do jakiego okresu w sztuce porównałby swoją wrażliwość artystyczną Bourdon wybrał lata między impresjonizmem a fowizmem, charakteryzujące się dużą kreatywnością a także balansem między tym, co wyobrażone a rzeczywiste. Podczas innej rozmowy poproszony zaś został o wskazanie cech charakteryzujących dobre perfumy. W odpowiedzi stwierdził, że muszą one wyrażać osobowość użytkownika. Dodał też, że każdy zapach posiada dwa podstawowe cele. Ma się podobać osobie, która go nosi oraz zwracać uwagę otoczenia. Moim zdaniem nic dodać nic ująć.  

Iris Poudre.jpg
Cool water.jpg

     Poniżej lista perfum stworzonych przez Pierre’a Bourdon’a w trakcie jego kariery, uzupełniona o 5 pozycji powstałych w ramach marki Pierre Bourdon:

Canali for men (2005)
Christian Dior Dolce Vita (1995)
Chupa Chups Sensual Heaven (2005)
Davidoff Cool Water (1988)
Davidoff Cool Water Woman Freeze Me (2008)
Davidoff Good Life (1998)
Eau Jeune Double Je (1999)
Escada Escada (2005)
Escada Magnetic Beat (2003, powstały we współpracy ze Steve’m DeMercado)
Escada Magnetism (2003, powstały we współpracy ze  Steve DeMercado)
Francesco Smalto Fullchoke (2005)
Frederic Malle French Lover (2007)
Frederic Malle Iris Poudre (2000)
Ghost Man (2004)
Gianfranco Ferré Bergamotto Marino (2005)
Gianfranco Ferré Ferré (2005)
Gianfranco Ferré Ferré for men (2006)
Gianfranco Ferre GF Ferre Bluemusk (2007)
Grigioperla Essence (2009)
Institut Tres Bien Cologne a la Francaise (2005)
Institut Tres Bien Cologne a la Russe (2004)
Institut Tres Bien Cologne a l’Italienne (2005)
Institut Tres Bien Tres Russe (2006)
Jean Charles Brosseau Jasmin-Lilas (2006)
Jean Charles Brosseau Thé Brun (2005)
Le Prince Jardinier Arboretum (1995)
Le Prince Jardinier Labyrinthe Libertin
Les Parfums de Rosine Le Magnolia de Rosine (2018, powstały we współpracy z Delphine LeBeau)
Les Parfums de Rosine Roseberry (1997)
L’Occitane Feuille d’Herbe Light Green, Spicy, and Fresh Floral
Luciano Soprani D Luciano Soprani (2007)
Mark Birley for men (1996)
Mont Blanc Individuel for men (2003)
Parfums MDCI Ambre Topkapi (2006)
Paul & Joe Bleu (2003)
Pierre Bourdon La Dame en Rose (2015)
Pierre Bourdon La Fin d’un Été (2015)
Pierre Bourdon Le Grand Tour (2015)
Pierre Bourdon Route des Épices (2015)
Pierre Bourdon Sous les Magnolias (2015)
Romea d’Ameor Les Espionnes du Tsar (2008)
Romea d’Ameor Les Grandes Amours du Taj-Mahal (2008)
Romea d’Ameor Les Grandes Pretresses Incas (2008)
Romea d’Ameor Les Impératrices Japonaises (2008)
Romea d’Ameor Les Maitresses de Louis XIV (2008)
Romea d’Ameor Les Princesses de Venise (2008)
Romea d’Ameor Les Souveraines d’Egypte (2008)
Salvatore Ferragamo Tuscan Soul (2008)
Shiseido Feminite du Bois (1992, powstały we współpracy ze  Christopher’em Sheldrake’m)
Van Gils Basic Instinct (2002)
Worth Courtesan (2005)
Yves Saint Laurent Kouros (1981)
Yves Saint Laurent Live Jazz (1998)